|
|
Lördagen den 27 augusti
"En lång dag med massor med handboll för oss handbolls nördar" var lagets summering av tredje dagen i Tyskland!
Redan kl 08.00 var det frukost på våning 26 på hotell Mercure och det är inget som fattas på frukostbordet. Efter frukosten fick killarna bege sig till hallen med en efterföljande promenad på programmet! Chemnitz har ett lag i div 6(240 000 invånare) och ett av syftet med turneringen är att få flera ungdomar till att börja med handboll. Det var inte många invånare som hade hittat till hallen men som vanligt på tyska arrangemang är det härlig stämning och bra go. Våra killar har verkligen gjort bra reklam för Sverige och Eskilstuna med sin handboll(se matchreferat) och även genom att dela ut diverse småpresenter från Eskilstuna kommun. Under dagens bägge matcher fanns det en svensk hejaklack bestående av föräldrar och andra släktingar till killarna. Dessa fick verkligen valuta för pengarna då killarna visade upp stort spel idag.
Vid 23.00 var alla tillbaka på hotellet efter 15 timmars "arbetsdag", stämningen var på topp och laddningen inför morgondagen har börjat!
Morgondagens program: 09.00 Frukost 11.00 Utcheck från hotellet - i väg till hallen, promenad 12:30 Lunch 15;00 Final mot Team Tvis Holstebro 17:00 Avresa till Berlin 20:30 Berlin
Rapportering från finalen, bilder och dagbok kommer inte att läggas ut förr än sent i morgonkväll - söndag!
|
Fredagen den 26 augusti
Dag med inslag av att vara turist och handbollspelare
Laget bor på hotell Mercure som ligger i centrala Chemnitz och är ett 26 våningshögt hotell. Fredagen började på bästa sätt med frukost på högsta våningen med utsikt över stora delar av Chemnitz, Därefter väntade en promenad genom stan där vår guide berättade om både nya och gamla Chemnitz(Karl Marx Stadt under en del av DDR tiden). Där efter åkte laget till en närliggande djurpark för en avkoppling innan lunchen serverades.
Kl 15.30 var det dags för träning och den var inte helt smärtfri! Bollarna saknades.... men som vanligt löstes problemet - denna gång med hjälp av våra vänner i Nötteröy från Norge. Efter lite uppvärmning, skott i positionerna spelade killarna 5-5 under massa direktiv från Kristján. Utan att fatta allt som händer kan man förstå att det kommer att gå fort i vinter... Förutom att det var problem med bollarna var det ett gäng spelare som tog det lugnt bredvid. Philp deltog inledningsvis för att sedan rehab träna, Haukur har fått order om att ta det lugnare efter Islandsresan, Zacke stukade foten och Robin hade lite känningar...
I övrigt då såg Matte ruskigt pigg ut, Andreas Flodman imponerade och Helge och DP ser ut för att vara i toppen form.
Efter träningen slö tittade killarna på Nötteröys träning innan det var dax för middag.
Kvällen har gått åt aktiviteter anordnade av spelarrådet och bl a vann Åkerman "Gurk" spelet.... För en liten stund släktes lamporna i samtliga rum och hela gänget ser ut för att vara laddade inför morgondagens match.
Lördagens program ser ut som följer: 08.00 Väckning-Frukost 09.30 Promenad 10.30 Mellanmål 12.00 Eskilstuna Guif - Nötteröy 14.00 Lunch 14.30 Autografer 18.00 Mellanmål 20.00 Pfadi Winterthur - Eskilstuna Guif 22.00 Middag och vila
|
|
Torsdagen den 25 augusti
Efter att ha varit hemma i 3 dagar var det dags igen för våra herrar. Chemnitz, Tyskland och Handball Masters cup!
Laget samlades strax före 15.00 utanför Sporthallen och när väl Janne och Kristján hade fått ordning på alla saker rullade bussen under ledning av Tunatrafik-Gert mot Arlanda vid 15.15. Samtliga spelare fanns med på bussen nu när Freiman och DP var tillbaka med sina VM-bronsmedaljer. Väl framme på Arlanda intog killarna en lättare måltid innan man satte sig på flyget till Berlin. Det är enkelt och smidigt att flyga och inget av värde inträffade förr en piloten skulle landa flygplanet på Schonefeld flygplatsen strax utanför Berlin! Utan att ta i allt för mycket då vaknade samtliga ombord - ty det var allt annat en mjuk landning som piloten åstadkom.
Schonefeld är en liten flygplats så det gick fort att ta sig ut till en väntande buss. Chemnitz ligger inte direkt runt hörnet så efter knappt 3 timmars bussresa anlände gänget kl 24.00 till hotell Mercure. Snabb incheckning och direkt i säng var Kristjáns order.
Tyvärr lyckades resans fotograf glömma Haukurs kamera på bussen så inga bilder läggs ut förr än på fredagkväll.... och det som är värre att bilderna under fredagen kommer att komma från diverse iPhones.
Morgondagens schema innehåller aktiviteter med arrangörerna, träning, enklare bankett i Stadshuset mm
|
|
|
|